National Junior/Senior Championships

National Junior and Senior Championships Highlights

Sunday UCAC Highlights:

  • Men’s 5000m: Jake Armstrong, PB – 16th
  • Women’s 3000m: Danae Keddie – 14th
  • Men’s 4x100m, Chinedu Ezetah, Mariano Ezeta, Josh Rizkalla, Ryley Bell – 2nd
  • Men’s Pole Vault: Eric Furletti, PB – 7th
  • Men’s Long Jump: Austin Ost – 10th

Saturday UCAC Highlights:

  • Men’s Triple Jump: Bailey Lamont, PB – 12th, Corey Minton – 5th
  • Women’ Pole Vault: Carly Buckley, SB – 5th
  • Women’s 400m Hurdles: Kelly-Ann Meeuwisse, PB – 11th
  • Men’s 800m: Kurt Ebeling – 23rd, Colton Quinn-24th
  • Men’s 200m: Mariano Ezeta – 22nd
  • Women’s 200m: Megan Kretzer – 16th
  • Men’s 1500m: Ryan Smeeton – 4th, Jake Armstrong – 12th
  • Men’s 110m Hurdles: Alex Gall, PB – 5th, Matt Anthony – 17th, Austin Ost – 14th, Kwaku Addo-Osafo – 15th
  • Women’s 100m Hurdles: Megan Kretzer
  • Women’s 800m: Emma Dixon – 15th
  • Women’s 400m: Natalie McDougall – 6th

Friday UCAC Highlights:

  • Women 800m: Sydney Banister – SB
  • Junior Men 1500m: Ryan Smeeton, Jake Armstrong – PB both advance to FINAL
    • Evan Yarmuch – PB, 13th
  • Women 400m: Natalie McDougall – PB, Advance to FINAL
  • Women Discus: Madelaine Yee – 5th
  • Men 400m: Kevin Lim, 9th. Maciek Krolikowski, 18th
  • Women 100m: Carly Buckley, 22nd
  • Men 100m: Sam Effah, 16th
  • Senior Men 1500m: Kurt Ebeling, 23rd, Roman Justinen, 26th
  • Men Javelin: Austin Ost – PB, 7th
  • Men Long Jump: Austin Ost- PB
  • Women Long Jump: Jamie Kolodinsky – SB, 11th
  • Men 100m Ambulatory: Earle Connor, 5th

Thursday Highlights:

  • Men’s 100m:  Matt Anthony – PB
  • Women’s 400m: Shannon Denison – SB,
  • Men’s 400m: Maciek Krolikowski, Josh Breski-SB, Martin Corbett – All 3 qualify for 400m Semi Finals
  • Men’s 200m: Mariano Ezeta – Advances to Semi Finals, Monty Bechir Nasir – PB,  Isaac Rynn – SB
  • Women’s 200m: Megan Kretzer, PB – Advances to Semi Finals
  • Women’s Long Jump: Jamie Kolodinsky, SB – advances to Final
  • Women’s 5000m: Sarah MacArthur, PB – 6th, Claire Sumner, PB – 8th
  • Men’s 5000m: Roman Justinen – 19th